Головна » Новини » Новини України » На Чернігівщину трішки раніше ніж зазвичай повернулись журавлі

На Чернігівщину трішки раніше ніж зазвичай повернулись журавлі


Одна з ознак весни – повернення перелітних птахів із теплих країв. Зокрема, Андрій Сагайдак, відомий на Чернігівщині та за її межами як засновник Природничого центру «Міжрічинська пуща» і гід у дику природу, повідомляє, що 26 лютого журавлі вже кричали в сутінках у Бондарівському болоті.

«Нічого аномального в тому, що вони прилетіли, немає. Щоправда, зазвичай вони прилітають 6-8 березня. Але плюс-мінус тиждень – це нормально.

Люди, щоправда, їх іноді плутають із лелеками. Адже лелек усі знають, бачать, бо лелеки в селах живуть. І тому вважається, що журавель схожий на лелеку. Бо теж має довгу шию й довгі ноги.


Насправді журавлі лише ззовні трішки схожі на лелек. Журавель від лелеки відрізняється тим, що це червонокнижний птах, який уникає людей і живе на болотах, і на дерева не вміє сідати взагалі. Вони гнізда будують на купинках на болоті. І журавель також харчується не тим, чим лелека. Лелеки їдять усіляких мишей, жаб, ящірок і великих комах. А журавель – більше вегетаріанець. Вони пасуться на полях і їдять зернові. Звісно, якусь їжу тваринного походження можуть з’їсти, але вони не полюють на жаб і комах. Журавель прилетів і, як молода травичка з’являється, він її буде їсти, ягоди журавлини на полях і болотах, що скошені з минулої осені, чи зерно, яке десь залишилося на стерні. То вони ходять і підбирають його.

Лелек і журавлів ще добре було б у польоті розрізняти. Бо лелеки летять по одному чи дуже рихлою зграйкою, коли й не зрозуміло, що це зграя. Натомість журавлі ключем красиво плинуть. І журавлі майже завжди курличуть. У них гарні голоси, а у лелек голосу практично немає, вони тільки торохтять дзьобами – клекочуть», – зазначає Андрій Сагайдак.


Нинішнє тепло – дуже оманливе. Втім, пан Андрій запевняє, що журавлі адаптовані до холодів.

«Вони бояться снігового покрову. Бо якщо сніг лежить, їм неможливо добувати їжу. А низькі температури вони переносять. Це для журавлів нормально, що вони прилітають і може випасти сніг, кілька днів будуть холоди. Це для них нічого страшного. Лелеки важче таке переносять. Бо лелекам треба, щоб були жаби й комахи», – розповідає він.

За його словами, через Закарпаття журавлі летіли вже відносно давно, тижнів два тому. Тиждень тому на Рівненщині були. У північно-східній частині нашої області – в районі Новгорода-Сіверського вони ще пізніше з’являться, ніби поступово перекочовують.


Прикмет, пов’язаних із раннім прильотом журавлів, Андрій Сагайдак не знає. 

«Наче вже і весна, і мурашки заворушилися, і комахи якісь, бачив, що бджола сьогодні літала. Але ще холоди можуть бути», – каже гід у дику природу.

До речі, журавлі зазвичай зимують в Ірані, Індії, Іраку або Африці.

cheline.com.ua

Поширити