Головна » Новини » Новини України » Біженці за кордоном: українки не хочуть повертатись додому, і війна – не єдина причина

Біженці за кордоном: українки не хочуть повертатись додому, і війна – не єдина причина


Якісна освіта і доступ до неї є одним із вирішальних факторів, який впливає на повернення українських жінок із дітьми з вимушеної еміграції.

Про це свідчать дані дослідження “Передумови повернення в Україну для участі у відбудові українських жінок, які знайшли тимчасовий прихисток за кордоном”, проведеного компанією Periscope Research у співпраці з Освітнім кластером “Мрій.Дій” (Польща) на замовлення Українського Жіночого Конгресу. Було опитано 800 жінок-українок у 18 країнах.

Освіта в Україні чи за кордоном: що обирають жінки-біженки для своїх дітей

“Коли наші жінки приїжджали за кордон, після питання проживання і роботи, питання освіти було головним, яке їх турбувало. Тому питання освіти – це один із ключових факторів при прийнятті рішення: повертатися в Україну чи ні”, – зазначила керівниця Освітнього кластеру “МрійДій” Лариса Жигун.

Дослідження показало, що українські жінки прагнуть належного рівня безпеки, справедливих економічних можливостей та якісної освіти для дітей – тоді вони готові повертатись.

Адже перевагами іноземних освітніх систем є те, що навчання може бути менш інтенсивним і травмуючим для дитини, діти почуваються менше застресованими, діти мають час та змогу на поступове пізнання світу та засвоєння знань.
49 відсотків жінок сказали, що хочуть, аби їхні діти продовжили навчання за кордоном, 50% опитаних хотіли би повернути дитину в українську систему освіти.

59,3 відсотки жінок сказали, що у разі повернення дитини в українську систему освіти найбільшою проблемою буде загроза її життю та здоров’ю через воєнні дії. Ще 29,1% боятимуться розлуки з дитиною під час повітряних тривог, а 27,5% назвали проблему, уже непов’язану з війною: йдеться про неможливість обрати профільні предмети для глибокого вивчення у школі. Також серед проблем в українській освіті жінки виокремили багато домашніх завдань, “побори”, низьку мотивацію вчителів тощо.

Згідно з дослідженням, 52% опитаних біженок є “оптимістками”: вони вірять, що через 5 років Україна буде розвинутою та відбудованою європейською країною або мирною країною з високими темпами розвитку. У той же час, 43% опитаних є “песимістками”, які відповіли, що через 5 років в Україні буде серйозна економічна криза або бойові дії.

Біженці: яка мотивація повернутись додому

Українські жінки відповіли, що найбільше повернутись додому їх мотивуватимуть родинні та дружні зв’язки (39,7% опитаних), любов до батьківщини чи місцевості, де вони проживали (35,6%), кращі перспективи, розвиток України (таку відповідь обрало 34,3 відсотка опитаних). Також близько третини жінок повернуться тому, що не можуть влаштуватись за кордоном, ще 26 відсотків сказало, що зроблять це заради своїх дітей, яким комфортніше жити в Україні.

Жінок також цікавлять перспективи майбутнього їхніх дітей на ринку праці. Респондентки висловлювала стурбованість не лише через воєнні аспекти, але і через внутрішні проблеми України, такі як економічна криза, внутрішні конфлікти та високий рівень злочинності. 21,2% опитаних жінок вважають погані перспективи на ринку праці в Україні для своїх дітей однією зі складностей, з якими вони очікують стикнутися при поверненні на батьківщину.

Загалом серед основних мотиваційних чинників залишитися за кордоном жінки найчастіше вказували, що в Україні небезпечно для життя через війну, що за кордоном вони можуть отримати кращу допомогу і що за кордоном вищий рівень життя, ніж в Україні.

expres.online

Поширити