| Запитання-в╕дпов╕д╕
Хочу запитати: | дата: 02.04.2018 |
Автор: |
Громадянин м╕ста Прилуки |
Актуальне питання.
Чи в нашому м╕ст╕ д╕ють пункти прийому на утил╕зац╕ю ртутних градусник╕в? Саме ц╕кавлять пункти прийому (адреса ╕ номер телефону)..можливо в╕дпов╕дн╕ аптеки. Хто займа╓ться демеркуризац╕╓ю? Прошу надати грунтовну в╕дпов╕дь без видалення мого запитання ╕ переадресац╕╖.
|
|
В╕дпов╕дь: | дата: 04.04.2018 |
Автор: |
|
Пов╕домля╓мо, що д╕яльн╕сть у сфер╕ поводження ╕з небезпечними речовинами ( у тому числ╕ ртуттю та ╖╖ сполуками) зд╕йснюють суб'╓кти господарсько╖ д╕яльност╕, як╕ мають в╕дпов╕дну л╕ценз╕ю М╕н╕стерства еколог╕╖ та природних ресурс╕в Укра╖ни. За ╕нформац╕╓ю, розм╕щеною на оф╕ц╕йному сайт╕ М╕н╕стерства, на територ╕╖ м╕ста Прилуки так╕ суб'╓кти в╕дсутн╕.
Корисна ╕нформац╕я.
╤з розбитого градусника вит╕ка╓ р╕дка ртуть, що ма╓ властив╕сть випаровуватися при к╕мнатн╕й температур╕. А пари ртут╕ ╓ сильною отрутою. Ртуть ╕з розбитого градусника при удар╕ перетворю╓ться на др╕бн╕ крапл╕ ╕ розс╕ю╓ться по прим╕щенню. Вона легко проника╓ в тр╕щини п╕длоги, в щ╕лини п╕д пл╕нтусами, застря╓ у ворс╕ килим╕в. Поступово випаровуючись, вона отрую╓ пов╕тря у прим╕щенн╕. Якщо людина диха╓ цим пов╕трям пост╕йно, ртуть накопичу╓ться в орган╕зм╕ – в нирках, в печ╕нц╕, у мозку, ╕ в людини розвива╓ться хрон╕чна ртутна ╕нтоксикац╕я.
Тому, якщо у вас вдома розбився термометр, треба терм╕ново вжити заход╕в ╕з видалення ртут╕. Насамперед потр╕бно вивести з к╕мнати вс╕х людей, як╕ не братимуть участ╕ у прибиранн╕ к╕мнати, ╕ тварин. Особливо важливо вивести маленьких д╕тей, як╕ моментально зац╕кавляться красивими ср╕блястими кульками ╕ можуть ╖х проковтнути.
Найкраще викликати фах╕вц╕в ╕з МНС (номер телефону – 101).
Ц╕лком реально ╕ власними зусиллями очистити к╕мнату в╕д ртут╕.
У цього заходу нав╕ть ╓ спец╕альний терм╕н – демеркур╕ал╕зац╕я.
Насамперед треба почати пров╕трювання прим╕щення – в╕дкрити вс╕ в╕кна. Ретельно пров╕трювати к╕мнату сл╕д ╕ протягом наступних 5-7 дн╕в. А двер╕, що ведуть в ╕нш╕ к╕мнати, на час роб╕т ╕з видалення ртут╕ треба зачинити, щоб пари ртут╕ не поширилися по квартир╕. Але в жодному раз╕ не допускайте протягу, ╕накше ртутн╕ кульки розлетяться по вс╕й к╕мнат╕, багато з них роз╕б’ються в др╕бний ртутний пил, що осяде на ст╕нах ╕ меблях.
Пот╕м необх╕дно з╕брати кульки ртут╕. Перед цим треба вдягти гумов╕ рукавички, на ноги – бах╕ли або звичайн╕ пол╕етиленов╕ пакети. Н╕с ╕ рот закрити вологою марлевою пов’язкою.
Важливо! У жодному раз╕ не можна використовувати для збору ртут╕ пилосос! Хоча деяк╕ стверджують, що пилосос використовувати можна, але пот╕м його доведеться викинути. Цей вар╕ант теж неприйнятний ╕з трьох причин.
П╕д час роботи пилосос нагр╕ва╓ться, таким чином посилюючи випаровування ртут╕.
Не треба катати ртутн╕ кульки по п╕длоз╕ або збирати ╖х в одну краплю! Не п╕дм╕тайте ртуть в╕ником: його прути т╕льки роздр╕бнять отруйн╕ кульки на ртутний пил.
Ртуть найкраще збирати звичайн╕с╕нькою спринц╕вкою. Можна використовувати паперов╕ серветки, змочен╕ ол╕╓ю, змочен╕ водою газети – крапельки ртут╕ прилипнуть до них. Ртуть прилипа╓ також до скотчу, лейкопластиру, м╕дного дроту та ватних кульок, змочених водою. Можна збирати ртутн╕ крапельки на листок паперу м’яким пензликом або ╕ншим листком паперу. Особливу увагу треба прид╕лити щ╕линам ╕ пл╕нтусам.
Якщо ртуть потрапила на килим, насамперед треба згорнути його в╕д краю до центру, щоб кульки ртут╕ не розлет╕лися по к╕мнат╕. Килим бажано пом╕стити в неушкоджений целофановий пакет або в пол╕етиленову пл╕вку, теж в╕д перифер╕╖ до центру. Пот╕м винести на вулицю. Там його треба вив╕сити, але попередньо п╕дстелити п╕д ним целофанову пл╕вку, щоб ртуть не забруднила землю. Дал╕ несильними ударами треба вибити килим ╕ дати йому пров╕тритися.
Реч╕ ╕ килими, на як╕ потрапила ртуть, необх╕дно пров╕трювати три м╕сяц╕. Не можна прати одяг ╕ взуття, як╕ контактували з ртуттю, в пральн╕й машин╕. А найкраще цей одяг викинути.
З╕брану ртуть разом ╕з залишками градусника треба покласти в скляну банку з водою ╕ щ╕льно закрити ╖╖ кришкою. Ртуть не можна викидати в см╕тт╓пров╕д, в канал╕зац╕ю або в ун╕таз, витрушувати з балкону – це забрудню╓ навколишн╓ середовище!
П╕сля того, як ви з╕брали вс╕ видим╕ оком кульки ртут╕, в к╕мнат╕ все одно можуть залишитися м╕крокрапл╕ отруйного металу. Тому п╕сля механ╕чного збору ртут╕ треба провести ще х╕м╕чну чистку. Для цього треба помити ст╕ни ╕ п╕длогу розчином будь-якого мийного засобу, що м╕стить хлор – розчином хлорам╕ну, хлорного вапна ╕ т. п. Згодиться також розчин марганц╕вки або мильний розчин.
Зб╕р частинок ртут╕ з розбитого градусника може зайняти к╕лька годин. ╤з метою безпеки й уникнення отру╓ння парами ртут╕, кожн╕ 10-15 хвилин треба робити перерву ╕ виходити на св╕же пов╕тря. П╕сля зак╕нчення вс╕х процедур л╕кв╕датору маленько╖ ртутно╖ авар╕╖ для проф╕лактики отру╓ння треба пити б╕льше р╕дини, адже ртуть виводиться з орган╕зму через нирки.
Для повно╖ впевненост╕ в тому, що прим╕щення очищене, можна запросити фах╕вц╕в (наприклад, ╕з санеп╕дслужби) для перев╕рки концентрац╕╖ пар╕в ртут╕ у прим╕щенн╕.
|
|
Нове запитання
|
|
|
|